kolmapäev, 18. märts 2015

"Libahunt"

Me pidime läbi lugema August Kitzbergi tragöödia “Libahunt”. Seekord polnud tegemist lihtsalt tavalise raamatuga, vaid see oli kirjutatud näidendi vormis. Raamatus oli palju kireldavat teksti, milline peab olema näidendi sündmuste ümbrus ning tegevus ja millised peavad välja nägema tegelased. See väheke häiris mind, sest ei saanud luua ise oma kujutluspilti, vaid see oli juba ette antud.


Raamat rääkis loo Tammaru perest, kuhu kuulusid perenaine, pereisa, vanaema, perepoeg Margus ja sinna elama võetud kasutütar Mari. Mari koheldi nagu peretütart ja ta pidi kunagi Margusega abielluma. Ühel talveõhtul, kui kiriku õuel hukatai nõid, leidsid nad oma ukse tagant väikese külmunud ja nälginud olekuga  tüdruku. Nad said kohe aru, et väike olevus on hukatud nõia tütar. Tüdruk võeti perre elama ja talle pandi nimeks Tiina.
Aja möödudes armus Margus aga Mari asemel Tiinasse. Kade Mari levitas  vastutasuks kuulujuttu, et Tiina olevat libahunt, kes kord varsa murdis. Külarahvas muidugi uskus seda. Süütule Tiinale tegi selline suhtumine ja külarahva arvamine temast väga haiget. Ta põgenes korduvalt kodust  metsa ning lõpuks  jäigi sinna. Tiinat ei hoidnud kinni mingid reeglid ega kombed, mis olid tol ajal tavaks. Ilmselt Margust köitiski Tiina iseseisvus ja julgus olla teistsugune. Neiu tundus olevat vaba. Mari aga seevastu oli harjunud tavapärase eluga ja pidas vanemate poolt sätitud elukorraldust ainuõigeks. Ta püüdis igati seada kõik nii, et tema Margusega abielluks ja see tal ka õnnestus.
Raamat lõppes eriti traagiliselt: Margus ja Mari olid juba aastaid abielus, nende vanemad olid surnud, elu veeres tavaliselt ja öistel tundidel ulusid näljased hundid majade ümbruses ja ühel seesugusel õhtul lasi Margus kogemata küüni ees hunte sihtides hoopis Tiina maha.

Väga kurb oli lugeda, et nende rumalate uskumuste pärast pidi Tiina metsa minema, sest ei suutnud kannatada ebaõiglast kohtlemist.
Libahundi juttude levitamine Mari poolt muutis ta minu jaoks rumalaks ja kadedaks tüdrukuks. Minu arvates oligi Tiina metsa minekus kõige enam süüdi Mari, aga ka külarahvas oli nii pime, et uskus seda libahundi juttu. Kohe hakati Tiinat halvustama olenemata sellest, et ega keegi ei teadnudki, kas see üldse tõsi oli. Kuna Tiina ema peeti nõiaks, siis seetõttu oli ka kerge seostada Tiinat millegi ebatavalisega. Lisaks oli ta ka teistest pisut erineva välimusega - tumedavereline ja pisut ka äkiline.
Mina ise ei suuda mõista ka seda, et kui perekond oli ju nii kaua juba Tiinaga koos elanud ja olnud ning teda tundnud, et nad ikkagi suutsid siis kuulujuttudega kaasa minna. Marguse tuim suhtumine Tiina kadumisse ja metsa ära jooksmisesse pani mind ka nördima, sest ise ta ütles, et armastab Tiinat, kuid Tiina äramineku takistamiseks midagi ette ei võtnud ega ka tüdrut otsima ei läinud.
Lugu jättis hinge kuidagi lootusetuse tunde, mille tekitas ja kahjuks ka tekitab ka praegugi inimeste rumalus, väljamõeldiste pime uskumine ja üldine usaldamatus.